Kaspersky Lab’a göre son 25 yılın en zararlıları

Kaspersky Lab’a göre son 25 yılın en zararlıları
Kaspersky Lab, güvenlik araştırmalarında, teknolojik inovasyonlarda ve dünyayı siber suçlardan kurtarmada on beşinci yılını kutluyor. Eugene Kaspersky ve ortaklarının liderliğinde kurulan şirket, BT güvenliği konusunda çözümlerini kendi içinde üreterek büyümeye odaklandı ve zaman içinde birçok virüsün keşfini sağlayarak alanında önemli işler başardı.

Kaspersky Lab, 26 Haziran 1997 tarihinde, Eugene Kaspersky ve ortaklarının liderliğinde kuruldu. Kaspersky Lab’in on beşinci yılında şirket büyümeye devam ederken, teknoloji alanında başlangıç yapan yeni şirketler için de dünya çapında bir başarı hikayesi modeli olarak yer alıyor. 1997 yılında sadece 20 çalışanla faaliyetlerine başlayan Kaspersky Lab, günümüzde yaklaşık 200 ülkede çalışan 2.400’den fazla çalışanı ile özel sektörde kurulmuş en büyük güvenlik şirketlerinden biri olmayı başardı.

Bugün, güvenli içeriğin ve tehdit yönetimi çözümlerinin lider geliştiricilerinden olan Kaspersky Lab, dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcı ve 200.000’den fazla işletme için BT güvenliği sunuyor. Kaspersky Lab, rakiplerinden farklı bir büyüme stratejisi izleyerek ününü, kolaylıkla yönetilebilen ve son derece etkili bir koruma sağlamasıyla kazandı ve büyümesine güvenlik çözümlerini birleşme ve satın almalarla değil, kendi bünyesinde üreterek devam ettiriyor. Şirketin kendi uzmanlarınca tasarlanmış teknolojileriyle Kaspersky Lab ürünleri, temelden, birlikte, sorunsuz ve etkili olarak çalışmak üzere yaratılıyor.

Bunlara ek olarak Kaspersky Lab uzmanlarından oluşan ekip, ileri düzey siber tehditlerin tespit ve analizinde en sarsıcı sonuçların bazılarına imza attı. Bu uzmanlık sayesinde, dünyanın gördüğü en karmaşık zararlı yazılımlardan bazıları olan Cabir, Duqu ve Flame gibi zararlı yazılımları yakın zamanda ortaya çıkardı. Kaspersky Lab, bu tip saldırıları ortaya çıkararak ve Stuxnet benzeri tehditlerin analizinde lider rol üstlenerek, yeni nesil çevrimiçi organize suç ve siber silahlarda Dünyanın lider yetkinliğine sahip bir konuma geldi.

Kaspersky Lab CEO’su ve eş kurucusu Eugene Kaspersky konuyla ilgili olarak; “Aynı işte on beş yıl uzun bir süre. Ancak ister inanın ister inanmayın, bunu halen seviyorum. Ekibimi ve yaptığımız işi seviyorum. Son 15 yıldır, her gün, her saat, siber holiganlıktan, siber suçlar kanalıyla siber savaşa yönelik her türdeki IT tehditlerini analiz ediyor ve onlara karşı mücadele ediyoruz. Günümüzde dijital tehditlere karşı işbirliği çok daha önemli. Stuxnet, Duqu ve Flame gibi yakın zamanda gerçekleşmiş olan saldırılar, BT altyapılarının, askeri ve terörist tehditlere karşı ne kadar zayıf olduğunu gösterdi. Ancak bu saldırıların sonucu olabilecek potansiyel felaketleri önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

Kaspersky Lab’a göre son 25 yılın en zararlıları


Kaspersky Lab, 15. yılını kutlarken tarihteki en etkili 15 zararlı yazılımın bir listesini şöyle belirtiyor:

Ø 1986 Brain, ilk PC virüsü olarak ortaya çıktı: Virüs, kendini floppy disklerin önyükleme bölümüne yazarak yayıldı

Ø 1988 Morris solucanı, internete bağlı bilgisayarların yaklaşık %10’una bulaştı (yaklaşık 6.000 bilgisayar)

Ø 1992 Michelangelo, büyük çapta medya ilgisine maruz kalan ilk virüs oldu

Ø 1995 Concept, ilk makrovirüs

Ø 1999 Melissa devasa boyutta küresel salgınlardan sorumlu zararlı yazılımların kitle e-posta gönderimleri çağını başlattı

Ø 2003 Slammer, dosyasız bu solucan, devasa boyutta küresel bir salgından sorumlu oldu

Ø 2004 Cabir: Bluetooth üzerinden yayılan, Symbian için bu kavramı ilk kanıtlayan zararlı yazılım

Ø 2006 Leap, Mac OSX için ilk virüs oldu

Ø 2007 Storm Worm [Zhelatin] K&K sunucularının kullanımına liderlik etti

Ø 2008 Koobface, Facebook’u hedef alan ilk zararlı yazılım

Ø 2008 Conficker, 200’den fazla ülkede işletmeleri, ev kullanıcılarını ve devletleri etkileyen, tarihteki en büyük salgınlardan biri oldu.

Ø 2010 FakePlayer, Android için SMS Trojan’ı

Ø 2010 Stuxnet, siber savaş çağının başlangıcının sinyallerini veren, Veritabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemleri üzerine hedeflendirilmiş bir saldırı

Ø 2011 Duqu, karmaşık bir Trojan. Hedefleri için bilgi topluyor.

Daha fazla bilgi için: http://www.kaspersky.com/about/press/duqu

Ø 2012 Flame, pek çok ülkede, kişi ve kuruluşları hedefleyen bir siber silah olarak aktif olarak kullanılan, son derece karmaşık ve zararlı bir yazılım

Daha fazla bilgi için: http://www.kaspersky.com/flame

Yorum Gönder

0 Yorumlar