Bilim adamları Transformer gibi biçim değiştiren robot üretti

Tüm dünyada binlerce hayranı olan "Transformer" video oyunları ve filminden esinlenen bilim adamları, biçim değiştiren minik bir robot üretti. ABD İleri Savunma Projeleri Ajansı tarafından desteklenen ve 2012 Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı'nda tanıtılan çalışma, gelecekte birçok farklı görevi yerine getirebilmek için yeniden şekillenebilecek robotların prototipi olarak bilim dünyasında büyük heyecan uyandırdı.  

ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından mıknatıslar kullanılarak geliştirilen robot, moleküllere benziyor ve katlanarak karmaşık biçimler alabiliyor.

MIT Atom Merkezi'nin Başkanı Neil Gershenfeld, geliştirdikleri tek boyutlu robotun, bilinen hareketli parçalar olmadan sürekli şekil değiştirebildiğini ve katlanarak istenen biçimi alabildiğini söyledi.  Robot, yeni bir biçim alabilmek için "elektro-kalıcı" mıknatıslardan oluşan bir motor kullanıyor. Güçlü bir mıknatıs ile daha güçsüz bir mıknatısın kullanıldığı robot, elektrik akımı uygulandığında yönünü değiştiriyor. Robot, mıknatıslardaki manyetik alanların birbirlerini etkisiz hale getirmesi ya da çekmesiyle hareket ediyor.

Prototip robotun mimarı ekip, geçen yıl da bir araya gelip kullanışlı aletler oluşturan, sonra birbirinden ayrılan minik robotlardan bir proje üretmişti. "Kendi kendine şekillenen kum" adlı proje, kenar uzunlukları 1 santimetre olan 30 "akıllı küp" prototipi ile bunları çalıştıracak bir yazılımdan oluşuyordu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar