General Mobile Discovery'de 3G Ayarları

Discovery çift sim kartlı bir telefon. Bu çift sim kartların her ikisi 3G hızında aynı anda mobil internet hizmeti veremiyor. Biri 3G iken diğeri Edge oluyor. Peki 2 hattınız var bunlardan birinde mobil internet paketi var diğerinde yok mobil interneti kullanmak için nasıl bir ayar yapacaksınız?

Sim kartlarda aşağıda gördüğünüz gibi istediğiniz üzerinden ayrıntılı ayar yapabiliyorsunuz.

Peki 3G ayarlarını nasıl yapmanız gerekiyor?

Aşağıdaki görüntüde de göreceğiniz gibi Sistem Ayarları-Sim Yönetimi bölümünden Görüntülü Arama için ayarladığınız sim kart 3G hızında internete bağlanır. Diğer sim kart ise Edge hızında bağlanır. Ama bunun için bir ayar daha yapmanız gerekiyor.


Sistem Ayarları-Diğer-Veri Kullanımı bölümünden Görüntülü Arama için ayarladığınız sim kartını aktif etmeniz gerekiyor veya üstteki resimdeki Veri Dolaşımına girip ardından Veri Dolaşımına girip 3G kullanmak istediğiniz sim kartı aktif edebilirsiniz.
Hani olurya merak edenler için son bir not daha düşeyim 2 sim kartı aynı anda veri kullanımına açamıyorsunuz.

Son olarak isterseniz Veri kullanımı ayarlarından  ayarları da yapabilirsiniz. Bataryam uzun süre dayansın diyorsanız Verileri Otomatik Senkronize'yi kapatabilir ve Arkaplan Verileri Sınırla'yı işaretleyebilirsiniz.

3G'yi açmanın diğer bir yoluda Tüm Ayarlar-Mobil Ağlar-3G Hizmeti-3G'yi Etkinleştir'den mobil internet kullanmak istediğimiz sim kartı seçebilirsiniz.

Güncelleme: 13.11.2013 tarihli 4. güncellemeden sonra ayarlar ekranı değişti. 4 sekmeli olan ayarlar bölümünde 3G ayarlarını Bağlantılar başlığındaki sekmenin altında bulunan Mobil ağlar-3G hizmeti-3G'yi etkinleştir ile yapabiliyoruz. Buradan hangi sim kartı 3G için kullanacaksak onu seçiyoruz.

Ayrıca yine Bağlantılar sekmesinde bulunan SIM yönetimi ve Diğer-Veri kullanımı kısmından da yukarıda anlattığım şekilde aynı ayarları yapabilirz. 

Yorum Gönder

13 Yorumlar


 1. Eğer bunlara rağmen internete giremiyorsanız APN tanımlanmamış olabilir.  APN Ayarları için  Ayarlar-Mobil Ağlar-Erişim Noktası Adları-Yeni APN  Avea için  Ad:Avea Internet  APN:internet  Turkcell için  Ad: TURKCELL-ISP  APN:internet  Kulanıcı Adı:gprs  Şifre:gprs  Vodafone için  Ad: Vodafone Internet  APN:internet  Kullanıcı Adı:vodafone  Şifre:vodafone

  YanıtlaSil

 2. Avea ayarları genelde yukarıdaki gibi bağlantı sağlanıyor ama bağlantı sağlanamazsa  eski sim kartlarda (aycell yazanlarda)  mnc="04"  yeni sim kartlarda  mnc="03"

  YanıtlaSil
 3. 3 gyi kapattıktan sonra normal arama yaparken 3 g kapatildi açmak istermisin diyor iptal diyorum arama yapmiyor

  YanıtlaSil
 4. Normal arama yapamiyorum

  YanıtlaSil
 5. Tşk ederim...Turkcell ayarlarım sayenizde etkin oldu..Turkselden ayarlar desteklenmiyordu...Söylediklerinizi yaparak başarılı oldum..

  YanıtlaSil
 6. telefonunuz 3 servis alanı dışında diyor görüntülü arama yapacagım zaman bunu nasıl düzeltebilirim   

  YanıtlaSil
 7. Benim internetin cabuk bitiyor Avea yattim eskiden bitmezdi simdi ne oldu bilmiyorum

  YanıtlaSil
 8. Benim hattim Avea 2 GB internetin çabucak bitti 1bucuk haftada ne video ne filim izledim ve sürekli kullandıktan sonra kapat tim ayarlarla ilgili bisey mi yardimci olur musunuz

  YanıtlaSil
 9. özlem müjdat aslan09 Ocak, 2015

  Telefonumdan görüntülü arama yapamıyorm

  YanıtlaSil
 10. ınternet ayarlarını yüklemem için pin istiyor sim cardın pimini girdim olmadı pim nedir acaba yardım edermisiniz ?

  YanıtlaSil
 11. Benm sorunum 3 g yi açınca hattin cekim gucu tamamen kesiliyo sanki tunele girmis gibi olyo ne arama nede goruntulu arama yapamiyorum ama 3g yi kapatnca telefon normale donuyo sadece arama yapabiliyorum goruntulu yok

  YanıtlaSil
 12. Aynı sorun bende de var nasıl halledicez bunh ?

  YanıtlaSil