Fındık Üreticisinin Derdinin Devası

Fındık Üreticisinin Derdinin Devası
Fındık ülkemizde yetiştirilen zeytin ve cevizden sonra belkide en faydalı bitkidir. Ailemin de fındık üreticisi olduğu fındıkçılığın son yıllardaki sorunları bitmek bilmiyor. Ülkemiz için altın değerinde olan fındık her ne kadar FTG olsa da yanlış politikalar yüzünden değerlendirilemez oldu. Dünya fındık üretiminin %70'i Türkiye'dedir. Ancak geriye kalan kısmı üreten ülkeler kadar pazarda söz sahibi olmadığı gibi bu avantajı da değerlendiremiyor. Fındık üreticisi çocukluğumdan beri öyle bir alıştırıldı ki kolay para olarak görüldü. Aslında olması gerektiği gibi yapıldığında fındık çiftçisinin işi bitmez. Ama genel olarak senede 3 ay çalış parayı cebe koy mantığı yaygınlaştı. Çünkü fındık az ama zamanında bakım ile de iyi mahsul veren bir meyvedir. Bu nedenle tarıma ayrılan ovalara fındık dikildi. Öyle bir zaman geldi ki devlet müdahale edip birçok yerde fındığı söktürdü. Yıllardır başta Fiskobirlik'in yanlış yönetilmesi ve her şeyin devletten beklenmesi yüzünden son yıllarda fındık piyasası tek tüccara göz göre göre bırakıldı. Durum öyle bir hal aldı ki gelirler gideri neredeyse karşılamaz hale geldi. Ayrıca yıllardır bir sonraki sezon önceki sezon kapanış fiyatının yarısı kadar bile olmadı. Mesela 2014-2015 yılında 22 TL'ye kadar yükselen fındığın fiyatı 2015-2016 sezonunda 8 TL'ye kadar düştü. Ama ne yazık ki tüketiciye bu yansımadı. 22 TL bana göre hakkı olmayan uçuk fiyat ise de 8-9 TL'de fındığın hakkı olmayan, fındıkçıyı bitirme noktasına getiren bir fiyat. Bana göre fındığın olması gereken fiyat aralığı 10-15 TL arasıdır. Bu konu sayfalarca yazmakla bitmez. Ben fazla derine inmeden direkt çözüme gireceğim. Kabuğundan tutunda posasına kadar her şeyi ayrı alanlarda değerlendirilen ve hiçbir şeyi atılmayan fındık sorununun çözümü çok mu zor acaba?

Peki çözüm nedir?

Yıllardır durum böyle giderken artık üreticinin tahammül sınırının sonuna gelindi. Ama üretici öyle bir hazırcılığa ve  kolay para kazanmaya alıştırıldı ki kendi çaresini üretmeyi düşünmez hale geldi. Peki çare ne derseniz? Artık bölgesel birlikler kurulmalı derim. Zeytinde, incirde, üzümde olduğu gibi.Üretici kendi kurduğu birliklerle pazara açılmalı. Bölgesel birlikler dolgun maaşla sağlam pazarlamacılar bulup yurt dışında ürününü kendi pazarlamalı. Çünkü görünen o ki Fiskobirlik dönemi bitti. TMO'da derdin dermanı olamıyor. Bölgesel birlik kurmanın önünde de en büyük sorun yine hazır ve kolay paraya alıştırılan üretici. Çünkü bu birliği bu şartlarda kurmak başlı başına sorun. Üreticileri organize edip bir araya getirecek, ön ayak olacak neredeyse kimse kalmadı. Şu durumda görünen bu işi muhtarların başını çekeceği bir hareket ancak birliklerin kurulmasını sağlar ki onların önünde de en büyük engel büyük maddi kayıplara uğrayacak olan tüccarlar. Ama çözüm ortada. Birisi veya birileri elini taşın altına sokmadığı sürece bu durum daha yıllarca devam eder. Gördüğünüz gibi aslında çözüm oldukça basit.

Hazır fındık hakkında yazmışken bilmeyenler içinde fındık bitkisinin ne kadar önemli olduğunu gösteren faydalarını  burada yayınlanan içerikten alıntı yaparak aktaralım. Aslında birçok kişinin aşağıdaki meşhur aganigi naganigi reklamı ile haberdar olduğu fındıktan bahsediyoruz

Fındığın Sağlığa Faydası

Bir avuç fındık vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan tüm proteini karşılamaktadır. Özellikle gelişim çağında ki çocuklar her gün düzenli olarak fındık tükettiklerinde vücut gelişimini destekleyerek, enerji verir. Enerji verdiği bilinen fındık beden ve zihin yorgunluğunu gidererek canlılık verir. Hastalıkların iyileşme dönemlerinde tüketilen fındık yaraların daha hızlı kapanmasını ve vücudun daha çabuk toparlanmasını sağlar. Fındıktan elde edilen fındık yağı, böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Böbreklerde görülen ve ağrı veren kum ile taşların çok daha hızlı ve sancısız düşürülmesine yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olur. Yüksek tansiyon hastalarının fazla miktarda fındık tüketmeleri önerilmemektedir.

Fındığın Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: İçeriğinde yer alan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü niyetli kolesterolün düşülmesine yardımcı olurken iyi kolesterolü de destekler. İçerdiği Omega 3 damarları koruyarak kan akşını düzenler ve kalp sağlığını korur.

Fındık Erken Yaşlanmayı Engelleyebilir: Günlük bir bardak fındık tüketimi E vitamini ihtiyacının %86’nı karşılar. Aynı zamanda A ve C vitamini yanında güçlü antioksidanlar içerir. Bu vitaminlerin sinerjik etkileri yaşlanmayı önleyebilir. Cilt üzerindeki çizgileri ve kışırıklıkları engeleyebilir.

Fındığın ezilerek bir miktar hakiki yağ ile karıştırıldıktan sonra cilde uygulanması ayrıca cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır.

Cildinizde fındık yağı da uygulayabilirsiniz. Bu uygulama  sert cilt yapısını yumuşatır,  UV ışınlarının zararlı etkilerinden sizi korur,  bu bağlamda fındık doğal güneş koruyucu olarak hareket edebilir..

Antioksidanlarla dolu fındık cildin sağlığını korumak için hayati bir rol oynayabilir. Bu özelliği sayesinde cilde zarar veren serbest radikallerden temizler. Ayrıca UVA / UVB ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden cildi korur.Antioksidanlar ile birlikte flavanoitlerin cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Fındık özellikle hassas ciltler için önemli bir nemlendirici görevi görmektedir.

Fındığın cilt sağlığına katkıları bu kadarla sınırlı değil.  Aynı zamanda akne sorunlarını da giderme özelliğine sahip. Fındık özellikle kahve çekirdekleri ile birlikte akne eğilimli ciltler için mükemmel bir temizleyici olabilir. Bunun için, 1 tatlı kaşığı kavrulmuş fındığı ezin ve bir miktar hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ( yarım çay kaşığı)  kahve tozu , yarım çay kaşığı şekeri iyice karıştırın ve akneden etkilenen kısma uygulayın.

Saç Sağlığı İçin Fındık: Fındık saç rengini de değiştirebilir. Genelde kimyasal maddeler yardımıyla yapılan bu işlem fındık sayesinde daha sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Saçları özellikle kahve rengine çevirmesinin yanında saç sağlığına da önemli katkıda bulunabilir. Bunun için akşam yatmadan önce fındık yağını saçınıza uygulayın ve sabah şampuanla yıkayın. Bu uygulama saçlarınıza sağlıklı bir görünüm katacaktır.

Kuru ve yıpranmış saçlar için de fındık alternatif çözüm olabilir. 2 tane yumurta ile iyice ezilmiş iki kaşık fındık tozunu iyice karıştırın. Ve daha sonra kafa derinize uygulayın . 20 dakika sonra  saçlarınızı şampuanla yıkayın. Bu uygulama yardımıyla saçlardaki kuruluk problemini ortadan kalktığını göreceksiniz.

Fındık Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Aşırı fındık tüketiminin kiloya neden olacağı yönünde genel bir kanaat vardır. Fakat yemeklerden önce yarım avuç fındık yemek mideyi doyurur ve  yemek isteğini giderir.  Bu kadar fındık fazla kalori içermez.

Fındık Kalp Sağlığını Korur: Fındıklar doymamış yağlar açısından çok iyi bir kaynaktır . Doymamış yağlar, özellikle de oleik asit, HDL ve  LDL seviyelerini dengeleme potansiyeline sahiptir. Magnezyum ve kalsiyum seviyesini dengeleyerek kalp sağlığına katkıda bulunur. Magnezyum seviyesinin fazla olması kalp sağlığını tehdit eder.

Fındık Kanseri Önler: Özellikle mesane kanserini önlemede etkili olabilir. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için mesane kanserini başlangıç aşamasında önleyebilir. Bunun dışında manganez açısından zengin olması diğer kanser türlerine karşı etkili olmasını sağlar.

Kas Sağlığı İçin Fındık:Daha önce de belirttiğimiz gibi, magnezyum hücrelerin sağlıklı bir şekilde hareket etmeleri için çok önemli bir maddedir. Bu yüzden kaslarda kramp ve kasılmaların meydana gelmemesi içim magnezyuma ihtiyaç vardır. Magnezyum sayesinde fındık, kas gerginliğini azaltır ve kas yorgunluğu, spazm, kramp ve ağrı önlemek için mücadele eder.

Fındık Kabızlık Sorunlarını Giderir: Fındığın lif açısından zengin olması genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Lifler sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırma özelliği vardır. Bu ayrıca kilo vermeye yardımcı olur.

Fındık Kemik Sağlığını Korur: Magnezyum ve kalsiyum yardımıyla fındık kemik sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Kemikler tarafından kullanılan kalsiyum oranında ani bir düşüşü engelleyebilecek derecede önemli kalsiyum deposudur.Ayrıca kemik gelişimi için de fındık tüketimi önemlidir.

Fındık Sinir Sistemini Korur: Vitamin B6 amino asitlerin düzgün işlemesi için gerekli bir vitamindir. Bu asitler,  sinir sisteminin sağlığını korumada bir düzenleyici rol oynarlar. B6 vitamini eksikliği, miyelin sinir sisteminin optimum şekilde çalışması için gerekli olan [verimlilik ve elektrik sinyallerinin  hızından  sorumlu sinir yalıtım tabakası] sentezine engel olabilinmektedir. B6 vitaminin içerdiği epinefrin, melatonin ve serotonin ve  çeşitli nörotransmiterler, sinir sisteminin sağlıklı çalışması için mücadele ederler.

Fındık Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Manganez, enzim etkinleştirici, kataliz, kolesterol ve yağ asitlerini sentezlemede önemli bir rol oynayan  mineraldir. Bu mineral, aynı zamanda önemli bir karbonhidrat ve protein metabolik ajandır. Bu özelliklerinden dolayı fındık  sindirim sisteminin sağlığını korur ve sürekli aktif kalmasına yardımcı olur.Atıklar ve toksinlerin dışkı yoluyla vücuttan atılmalarını lifler yardımıyla kolaylaştırır.

Fındık Bağışıklık Sistemini Korur  ve Stresle Mücadeleyi Arttırır: Fındık kalsiyum, potasyum, manganez, magnezyum gibi çeşitli mineraller dahil olmak üzere  bir çok çeşit maddeleri içermektedir. Tüm bu besin vücutta düzenli kan akışını sağlamak için gereklidir.Düzenli kan akışı bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bunun dışında fındık stresle mücadeleyi arttırır. Depresyona karşı etkilidir.Fındık omega 3 yağ asitleri ile birlikte, a-linolenik asit açısından zengindir. Ayrıca fındığın içerdiği B Vitaminleri  anksiyete, stres, depresyon, ve hatta şizofrenik koşulları bile olumlu yönde değiştirebilir.

Fındık Doğurganlık Seviyesini Arttırabilir: Fındığın çok eski çağlardan beri doğurganlık oranını arttırdığı bilinmektedir. Bunun yanında adet sancılarını gidermeye yardımcı olabilir. Bütün bunların yanında hamilelik döneminde anneler için iyi ve yan etkili olmayan harika bir besin kaynağıdır. Hamilelik sürecinde meydana gelebilecek kabızlık vakalarını giderebilir.

Folatlar bebeklerin büyümesine katkıda bulunan bir unsurdur. 30 gramlık bir fındık bünyenin ihtiyaç duyduğu folatın %17’ni karşılayabilir.

Fındığın Diğer Faydaları: Fındık diyabeti önleyebilir, içerdiği yüksek lifler yardımıyla 2. tip diyabete olumlu yönde etki yapar. Fındık kötü  kolesterol seviyesini azaltırken, iyi kolesterol seviyesini arttırır.Fındık kan basıncını düzenler. İçerdiği potasyum ,diyet lifleri ve doymamış yağlar yardımıyla inmeleri ve kalp krizlerini engelleyebilir. Fındık aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur.  Günlük 3-4 gram fındık tüketimi bir çok açıdan sağlığa fayda sağlar.

Fındık Yağının Faydaları:

Fındık yağı, , kavrulmuş ve soğuk preslenmiş fındıktan alınır. Mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Çok sık olarak yemekleri tatlandırmak için kullanılmaktadır. Özellikle cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Fındık yapının faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Fındık yağının cildi yumuşatan mükemmel bir özelliği vardır. Bunun yanında cildi nemlendirir.
 • Kuru ciltler için fındık yağı çok faydalıdır, kuruluğu giderir, kuruluğun neden olduğu kaşıntıları ve dökülmeleri giderebilir.
 • Güvenle cilt üzerinde uygulanabilir, her hangi bir yan etkiye neden olmaz.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde fınfık yağı cildi mikroplardan temizler ve dezenfekte eder.
 • Fındık yağı çok çeşitli taşıyıcı yağlar içerdiği için masajlarda deri sağlığı için de kullanılmaktadır.
 • Hassas ciltler üzerinde de önemli ve faydaları vardır. Hassas ciltlerde her hangi bir tahrişe neden olmaz.
 • Fiziksel ve ruhsal sağlığa katkısı olan fındık yağı, sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olabilir.
 • Cildi güneş ışınlarının etkilerinden korur.
 • Bazı uzmanlar saç sağlığı için de kullanılabileceğini söylemektedirler.
Fındık yağı cilt üzerine bir iki damla damlatılarak masaj yapmak suretiyle cilde uygulanabilir.

Fındık Ezmesinin Faydaları:

Fındık ezmesi, fındığın preslenmesi ve ezilmesi ile elde edilir ve Fındığın faydalı ile aynı özelliği taşır. Kalp ve damar hastalıkları için faydalıdır. Cilt sağlığını korur. Fındık ezmesine farklı katkı maddeler karıştırılmadığı sürece bir çok açıdan bünyeye fayda sağlar. Cilt sağlığını korur. Aynı şekilde fındık ezmesi  kolesterole iyi gelir. Çocukların gelişim sürecinde kemik sağlığına katkıda bulunur.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Üretici tembelliği bırakıp çözümü kendisi aramalı artık

  YanıtlaSil
 2. Sadece ve sadece Nutella üretmek için DÜNYA fındık üretiminin %25'ine ihtiyaç duyuluyormuş.
  Çokokrem var
  Şokella var
  Banada var
  Sarelle var
  ve diğerleri varken bizim fındık neden bu kadar değersiz dersiniz?

  YanıtlaSil