Sony, yeni CLEDIS teknolojisiyle birinci sınıf görüntüleme ekranlarının standartlarını değiştiriyor

Sony, yeni CLEDIS teknolojisiyle birinci sınıf görüntüleme ekranlarının standartlarını değiştiriyor
Ölçeklenebilir yeni sistem, %99 Siyah Yüzey Alanıyla yüksek kontrast, yüksek çözünürlük ve çok etkileyici görseller sunuyor.

Sony, InfoComm 2016'ya sayılı günler kala CLEDIS™ ekran teknolojisini lanse etti. Büyük ölçekli bu yeni tuval çözümü, Sony'nin kendinden emisyon özellikli ekran işlevlerini temel alırken, ışık kaynağı olarak ultra kaliteli LED'leri kullanarak rakipsiz ölçekte tek bir yüksek çözünürlüklü görüntü sunuyor. Bugün birinci sınıf geleneksel LED dizilerinin bile sunamadığı yepyeni bir görsel deneyim yaşatan çözüm, büyük ölçekli ekran ve görsel eğlence uygulamalarında standartları değiştirmek için tasarlandı.

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa Kurumsal Çözümler ve Eğitim Çözümleri Bölüm Başkanı Damien Weissenburger, yeni teknoloji hakkında şunları söyledi: "Büyük bir tuval tarzındaki yeni teknolojimiz, birinci sınıf görsel simülasyon ve eğlence alanlarında rakipsiz esneklik ve yaratıcılık sunuyor. Bu teknoloji, büyük ölçekli ekran alanındaki diğer mevcut çözümlere kıyasla derinlik, kontrast, geniş görüntüleme açısı, renk, çözünürlük ve saf görsel etki açısından büyük bir sıçrama yaratıyor."

Yeni tuval teknolojisi, büyük ölçekte ayrıntılı video görüntüleri ve gerçekçi simülasyonlar gereken çeşitli ticari uygulamalar için tasarlandı. Bu uygulamalar otomotiv sektöründe endüstriyel ürün tasarımı ve üretiminden eğlence parkları, müzeler, kalabalık lobiler ve galerilerdeki ekranlar ile toplantı odaları ve yayın stüdyolarına kadar uzanıyor.

CLEDIS™ (Entegre Kristal Işık Yayan Diyotlu Yapı), rahatça ölçeklenerek en yüksek yaratıcı hedeflere uygun hale gelebiliyor. Çığır açan çerçevesiz tasarım, birkaç ekranın kusursuz biçimde hizalanmasını sağlayarak çıplak gözle görülebilecek boşlukları kapatıyor. Bunun sonucunda hayal gücünüze yaraşır görüntüler yaratan, 180 dereceye yakın görüntüleme açısına sahip etkileyici ve gerçekçi bir görüntü kalitesi ortaya çıkıyor.

Birinci sınıf görüntüleme ekranı teknolojisinin standartları değişiyor

CLEDIS kendinden emisyonlu ekran teknolojisi, ekran yüzeyine monte edilen ultra kaliteli R (kırmızı), G (yeşil) ve B (mavi) LED'leri kullanıyor ve her piksel ışığı bağımsız olarak yayıyor. Her piksel birbirinden ayrı ultra kaliteli R, G ve B LED'lerden oluşuyor ve yalnızca 0,003 mm2 büyüklüğünde ışık kaynağı kullanılıyor. Kalan yüzey alanının %99'undan fazlası siyah kalıyor.

İzleyicilere her açıda aynı renk üretimi ve parlaklığı sunan teknolojinin izotropik ışıldamasıyla bir araya gelen yüksek siyah yüzey oranı, hem aydınlık hem de karanlık görüntüleme ortamlarında yüksek kontrast oranı sunuyor. Yüzeye monte ışık kaynağı, kullanılan ışığın verimliliğini de önemli oranda artırıyor.

Ayrıca ekran neredeyse 180 derecelik görüntüleme açısına ulaşıyor ve görüntü, büyük ekranlarda bile parlaklık ve renk açısından köşeden köşeye tutarlı oluyor. 1000 cd/m2 (1000 nit) parlaklık, 10 bit renk derinliğine ve geniş renk gamına (sRGB'nin yaklaşık %140'ı) sahip görseller üretiyor.

Çözüm, 120 kare/saniyeye (fps) varan kare hızlarında hızlı video tepkisine ulaşmak için Sony'nin benzersiz piksel sürücü devresini de kullanıyor. Bu özellik, kullanıcıların büyük ekran görselleri gecikme veya hareket bozuklukları olmadan sunması gereken spor karşılaşmaları, konserler veya eğitim simülasyonları için büyük önem taşıyor.

Ölçeklenebilir tuval, uygulamanın gereksinimine uygun boyuta ve en-boy oranına sahip büyük bir ekran yaratmak için birleştirilebilen (her biri 403 mm × 453 mm ölçülerindeki) ekran birimlerinden oluşuyor. Örneğin, 144 bağımsız ekran birimi birleştirilerek 9,7 m genişliğinde ve 2,7 m yüksekliğinde (8K × 2K) büyük, yüksek kaliteli bir ekran oluşturulabiliyor. Ekran birimleri çerçevesiz olduğu için tamamen kesintisiz olan ve tek bir panelden çıkıyormuş gibi görünen etkileyici, büyük ekran görseller oluşturmak amacıyla birleştirilebiliyor.

CLEDIS ekran çözümü 9,7 m x 2,7 m ölçülerindeki 8Kx2K yapılandırmasıyla ilk kez Haziran ayında düzenlenecek InfoComm 2016'da (Stant C7708) sergilenecek. Teknolojinin, 2017'nin 1. çeyreğinde Avrupa'da satışa sunulması planlanıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar