Yandex’ten webmaster’lar için Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı

Yandex’ten webmaster’lar için Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı
Yandex, site sahiplerinin hangi tarayıcının, hangi sürümlerinin siteleriyle uyumsuz olduğunu tanımlayabilmelerini ve ziyaretçilere tarayıcılarını güncellemeleri yönünde bilgi verebilmelerini sağlayan Tarayıcı Güncelleme Sihirbazını duyurdu.

Bazı tarayıcıların eski sürümlerinde günümüzün gelişmiş arayüz uygulamaları ve özelliklerini kullanmak mümkün olamayabiliyor. Web sitesi geliştirenler yeni özellikleri kullanabilmek için tarayıcıların eski sürümlerini dikkate almama yolunu tercih edebiliyorlar. Bu da eski sürüm tarayıcı kullananların bu tip web sitelerini düzgün bir şekilde ziyaret edememesine yol açıyor. Yandex, böylesi durumlarda hem kullanıcıları yönlendirecek, hem de geliştiricilerin ziyaretçilere düzgün çalışmayan bir site göstermesinin önüne geçecek bir araç hazırladı.

Yandex, Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı adı verilen bu araç ile site sahiplerinin hangi tarayıcının, hangi sürümünün siteyle uyumsuz olabileceğini tanımlayabilmesini sağlıyor. Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı yapılan tanımlamaya göre kısa bir Javascript kodu üretiyor. Webmaster’lar da bu kodu sitedeki sayfalara kolaylıkla yerleştirebiliyor. Bu sayede, tanımlamalara göre eski bir tarayıcı ile siteye giren ziyaretçilere sayfanın üstünde tarayıcılarını güncellemeleri yönünde bir uyarı çıkıyor. Çıkan uyarıdaki güncelle düğmesine tıklayan kullanıcılar, sahip oldukları tarayıcının güncel sürümünü kolaylıkla indirebiliyor. Geliştiriciler yine bu özellik sayesinde dilerlerse sitelerinin sadece belli bir tarayıcıyla düzgün çalıştığını da belirtebiliyorlar.

Yandex’in webmaster’ların işini kolaylaştıran Tarayıcı Güncelleme Sihirbazı aracının arayüzünü https://tech.yandex.com.tr/browser/constructor/adresinden görebilirsiniz.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Sayın Dizdar,
  Her zamanki gibi çok yararlı bir paylaşım yapmışsınız.
  Blogumdaki her yazıya bu tarayıcı sihirbazını yüklemeye başladım.
  Çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Kayaoğlu, sizden böyle yorumlar almak onur verici.

   Sil