Google ve BM işbirliğiyle mülteci sorununa özel site

Google ve BM işbirliğiyle mülteci sorununa özel site
Google ve BM işbirliğiyle hayata geçirilen "Suriye için Arama", Suriye krizinin kronolojisi ve sorulara cevap bulunabilecek bir kaynak olarak konumlanıyor.

Suriye’deki sivil savaş bundan altı yıl önce Mart ayında başlamıştı. O zamandan bugüne, beş milyondan fazla insan evlerini, mülklerini, ailelerini ve eğitimlerini terk ederek Orta Doğu, Avrupa ve tüm dünyada sığınacak bir yer aramak zorunda bırakıldı.

Birçoğumuz için bu krizin boyutlarını kavramak oldukça zor ve mülteci nüfusun karşılaştığı deneyimler kolayca anlayamayacağımız kadar uzak da görünebilir.

Google.org bugüne kadar 800 binden fazla mültecinin acil yardım ve yaşamsal bilgi ve eğitim desteği almalarını sağlayacak programlara 20 milyon dolardan fazla bağış yaptı.

Bugün “Suriye için Arama” adını verdiği, insanların Suriye ve mülteci krizi ile ilgili en çok sorulan beş soruyu keşfederek bilgi edinebilecekleri yeni bir siteyi yayına alıyor. Her soru, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerini Google Haritalar, uydu görüntüleri, videolar, fotoğraflar, ve mültecilerin hikayeleri ile birleştirerek yanıtları detaylarıyla keşfetmenizi sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğiher yıl Haziran ayındasığınmacılar, göçmenler ve kurumun sorumluluk alanına giren insanlarla ilgili en güncel rakamları ve bilgileri içeren bir Küresel Trendler Raporu yayınlar. Google ve UNHCR, insanların konuyla ilgili sorularıyla UNHCR’in detaylı veri setleri arasında bağlantılar kurarak arama trendleriyle birleştirmek için geçen yılın sonunda bir araya geldi. Amacımız, Suriye mülteci krizi ile ilgili daha fazla insan tarafından ulaşılabilecek, böylece sadece krizin ölçeğini değil insani yönünü de hatırlatacak yeni bir resim ortaya koymak.

Google Arama Trendleri aracılığıyla insanların gerçekten krizin ölçeğini anlamak istediklerini görüyoruz. “Suriye’de ne oluyor?” ve daha basit şekilde, “Mülteci nedir?” soruları Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta geçen yıl arama trendlerinin ilk sıralarında yer aldı. Dünyanın her köşesindeki insanlar neler olup bittiğini ve nasıl yardım edebileceklerini öğrenmek için Google’da arama yapıyor. Sadece 2016’da Suriye ve Suriyeliler hakkında bilgi edinmek için on milyonlarca kez arama yapılmış durumda.

Son altı yılda, tüm dünyada aramaların “Suriyeli mülteciler nereye gidiyor?” gibi kısa ve direkt sorulardan “Suriye savaştan önce nasıldı” gibi daha derin nitelikte sorulara yöneldiğini gördük.
Suriye için Arama sitesinde mülteci aileler size altı yıl önceki ve bugünkü evlerini ve yeni, geçici hayatlarına yolculuk yaparken neler yaşadıklarını anlatıyor. İnsanlar öğrenmek, araştırmak, bazen de bağlantı kurmak, paylaşmak ve zorlukların üstesinden gelmek gibi birçok nedenle arama yapıyor. Bu arama trendlerini UNHCR’nin doğrulanmış verilerine dayanarak paylaşmak, son altı yılın en korkunç olaylarından birini daha iyi anlamak isteyen insanların işte tam da bunu yapabilmelerini sağlayacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar