Mac’lere virüs girmez mi sanıyorsunuz?

Trend Micro'nun blogunda bu başlığı görünce dikkatimi çekti. Ben de paylaşayım dedim.

Apple ürünlerine olan ilgi inkâr edilemez. Her cihaz ya da yazılım büyük bir beklentiyle karşılanıyor. Mac’lerin son sürüm işletim sistemi OS X Mountain Lion için de durum pek farklı olmadı.

Mountain Lion sürümünün belki de en önemli özelliklerinden biri; kullanıcıların zararlı uygulamaları indirmesinin önüne geçen Gatekeeper programı. Gatekeeper’ın 3 seviye olarak planlandı; sadece Apple App Store’dan indirmelere izin ver, Apple App Store ya da güvenilir geliştiricilerin imzasını taşıyanlara izin ver ya da hiç izin verme. Bu özellik oldukça iyi niyetle hazırlanmış ancak bu uygulama siber suçluların bunu geçmek ya da kendi lehlerine kullanabilmesini öğrenene kadar belli bir süre koruma sağlayacaktır.

Eğer kullanıcılar Mac’lerin zararlı yazılımlardan etkilenmeyeceği düşünürse, kötü sürprizlerle karşılaşabilirler. Bulduğumuz yeni Mac zararlı yazılımı, kendini resim dosyası gibi göstererek bilgisayara sızıyor. Bu resim dosyası, bir başka zararlı dosyanın sistemdeki tüm bilgilere sızmasına sebep oluyor.

Elbette Mac için üretilen zararlı yazılımların sayısı Windows’a üretilenlere oldukça az. Yine de bu Mac virüslerinin “daha hafif” olduğu anlamına gelmiyor. Windows’lardaki meslektaşlarına gibi, Mac zararlı yazılımları da sistemlere ciddi zararlar verebiliyor.

Aşağıdaki infografikte geçmiş yıllarda en fazla öne çıkan Mac zararlı yazılımlarını görebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar