Eğitim dünyasına ait güvenilir sonuçlar için tek adres eğitsel arama motoru Egitim.com


Türkiye’nin öncü eğitim teknolojileri şirketi, Vitamin’in yaratıcısı Sebit, bir ilke daha imza attı. “Sadece eğitim dünyası” ile ilgili sonuçların bulunabileceği, sakıncalı içeriği filtreleyen, kapsamlı özellikleri ile sınıf seviyesinde arama yapabilen Türkiye’nin ilk eğitsel arama motoru www.egitim.com, şimdiden K12 kapsamındaki öğrenci, öğretmen ve velilerin en güvenilir adresi oldu.

Yüzde yüz Türk Telekom iştiraki Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ, eğitim dünyasına yeni değerler kazandırmaya devam ediyor. Vitamin ile ilköğretim, lise öğrenci ve öğretmenleri için kapsamlı ve zengin online eğitim içeriği sunan, eğitimin öncü markası Sebit’in yeni projesi Eğitsel Arama Motoru Egitim.com (www.egitim.com), eğitim dünyasına birçok “ilk”i bir arada sunuyor.

İnternette arama yaparken yoğun bilgi kirliliği içerisinde sakıncalı sitelerle savaşmak zorunda kalan öğrenci, öğretmen ve veliler, Egitim.com sayesinde artık sadece eğitsel ve güvenilir sonuçlara erişebiliyorlar. Egitim.com, “sadece eğitim dünyasında arama”, gelişmiş arama kriterleri ve hedef odaklılık özellikleriyle Türkiye’nin ilk ve tek eğitsel arama motoru.

Eğitsel model ile sakıncalı içeriğe geçit yok!

İnternetteki aramalar, aranan sözcüklerin benzerliğine göre, hiç de eğitsel olmayan içerik önermeleri ile sonuçlanabiliyor. Yaygın kullanılan arama motorları ya da velilerin bu konudaki kaygıları sonucunda tercih ettikleri güvenli internet programları ise sakıncalı içeriği filtrelemede tam bir yeterlilik sağlamıyor.

Sebit’in yazılım uzmanları tarafından geliştirilen eğitsel modelle ise, sadece eğitimle ilgili sonuçlar ayrıştırılıyor. Titiz çalışmalar sonucunda geliştirilen bu model, üç ayrı aşamada filtreleme özelliği ile internette bulunan tüm içerikleri analiz ederek, güvenilir eğitsel içeriği kullanıcının karşısına çıkarıyor. Bu filtreleme sisteminden geri dönen zararlı ve ilgisiz içerikleri ise kullanıcı görmüyor. Örneğin, metallerle ilgili bir arama yapan kullanıcının karşısına müzik türü olarak ‘heavy metal’le ilgili bir sonuç çıkmadığından, benzeri elemelerin neden olduğu zaman kaybı da ortadan kalkmış oluyor.

Amaca yönelik hedef odaklı hizmet

MEB öğretim programının kazanımlarına uygun içerik sunan Egitim.com’un diğer bir ayırt edici özelliği ise arama kriterleri. Arama motorunun “Arama Süzgeci”, bu özellikten yararlanmayı tercih eden kullanıcıdan önce, “İlkokul (1-4) / Ortaokul (5-8) / Lise (9-12)” kategorilerinden “Sınıflara Göre”, daha sonra ise “İçeriğe Göre” sınıflandırma yapmasını istiyor. Sınıf düzeyine uygun arama sonucunda, aranan konu lise düzeyinde ise ilköğretimdeki ilgili arama sonuçları, kullanıcının karşısına çıkmadan eleniyor.

Gereksiz yere çok sayıda sonuç taramak istemeyen kullanıcı, “İçeriğe Göre” alanındaki “Tüm İçerikler / Sorular / Konu Anlatımları / Ders Materyalleri / Sunum Dokümanları / Metin Dokümanları” seçeneklerini işaretleyerek aramasını sınırlandırabiliyor. Bu özellik, aramanın amacına uygun olmasını sağlıyor ve zaman kaybını önlüyor. Sistem ayrıca, farklı adreslerdeki birbirinin aynısı olan içerikleri de tanıyor ve böylece kullanıcı, kopya içerikle karşılaşmıyor.

Dünyanın ilk online güncellenen eğitim arama motoru

Egitim.com, dünya genelinde kullanılan eğitsel arama motorlarında olmayan önemli bir özelliğe sahip. Yabancı arama motorlarında kapalı devre yayın yapıldığından, ulaşılan sonuç her zaman güncellenmiş olmayabiliyor. Oysa, dünyadaki ilk online güncellenen eğitim arama motoru olma özelliğine de sahip olan Egitim.com, sonradan eklenen içerikleri de denetleyip filtreleyerek kullanıcının karşısına çıkarıyor.

Doğru sonuca hızlı erişim

Bu eğitsel model oluşturulurken, öğrencilerin eğitimle ilgili en çok neleri aradıkları da analiz edildi. Öğrenciler en çok soru, sunum, ders materyali ve konu anlatımı arıyorlar. Egitim.com’un diğer bir filtre sistemi de bu aşamada devreye giriyor. Eğer öğrenci, aradığı konuyla ilgili soru bulmak istiyorsa, bu filtre sistemini kullanarak sadece sorulara ve “çözümlü örnekler, testler, yazılı soruları” gibi zenginleştirilmiş ifadelerle, ilintili sonuçlara ulaşabiliyor.

“Hızlı, pratik, güvenilir”

Egitim.com’da bulunmayan tek özellik ise “ödev arama.” Sebit yetkilileri, bu bilinçli uygulamanın öğrencileri hazır, kopya ödev alışkanlığından uzak tutma ve onlara gerekli içeriği sunarak kendi araştırma becerilerinin gelişmesine olanak tanıma amacına hizmet ettiğinin altını çiziyorlar.

Sebit’in Ankara’da gerçekleştirdiği pilot uygulamada, farklı sınıf düzeylerindeki öğrenciler Egitim.com’u “zaman kaybını önleyen, hızlı, pratik, özgün ve güvenilir” arama motoru olarak nitelendirdiler.

Tüm bu işlevsel özellikleri ile Egitim.com, şimdiden öğrenci, öğretmen ve velilerin “sık kullanılanları” arasında yerini aldı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar