Android İş Dünyasına Hazır: “Android for Work”

Android İş Dünyasına Hazır: “Android for Work”

Google, çalışanlara kişisel cihazlarında alıştıkları esnekliği, işyerlerineyse ihtiyaç duydukları güvenliği bir arada sağlayan “Android for Work”ü duyurdu.

Konuyla ilgili olarak Google Türkiye resmi blogunda yer alan açıklamayı aşağıdaki gibidir:

“Bugün bir milyardan fazla kişi Android tabanlı akıllı telefon kullanıyor; bundan sadece birkaç yıl önce kullandığımız bilgisayarlardan daha güçlü cihazlar.

Bu telefonlar çoğu kişi için elektronik posta kontrolünden, belgelerin düzenlenmesi, satış kanallarının incelenmesi ve onay süreçlerine kadar uzanan çok sayıda önemli işlerini tamamlamaları için temel bir araç haline gelmiş durumda. Ancak yine de çalışanların çoğunluğu açısından akıllı telefon ve tabletlerin getirdiği yenilikçilik ve iş potansiyelinden büyük ölçüde faydalanılmıyor.

Bugün mobil dünyanın kapılarını aralamak için Android for Work programını duyuruyoruz. İş ortaklarımız ile birlikte Android platformu üzerinde daha güvenli, yönetilebilir ve yenilikçilik getiren cihazın iş dünyasına katılmasını sağlıyoruz.

Android for Work’ün dört temel teknolojik bileşeni bulunuyor:

İş profilleri – İş verilerinin korunması ve tamamıyla özelleştirilmiş bir iş profili oluşturulması için mevcut şifrelemeyi, Android 5.0 Lollipop’ta bulunan güçlendirilmiş SELinux güvenlik ve çoklu kullanıcı desteği üzerinde geliştirdik. Bu sayede BT sorumluları iş amaçlı uygulamalarını, güvenli şekilde korunacağından emin olarak, kullanıcılarının kişisel uygulamalarının yanında bulundurabilecekler. Çalışanlarsa kendi kişisel uygulamalarını işverenlerinin yalnızca işle ilgili verileri yönetebileceğinden ve özel içeriklerini görüntüleyip silemeyeceğinden emin şekilde kullanabilecekler.

Android for Work Uygulaması - Ice Cream Sandwich’ten Kitkat’a kadar uzanan platformlarda çalışan ya da iş profillerini kullanamayan cihazlar için Android for Work uygulamasını geliştirdik. Güvenli elektronik posta, takvim, kişiler, belgeler, tarayıcı ve onaylı iş uygulamalarına erişim olanağı sağlayan bu uygulama, BT tarafından tamamıyla yönetilebilir olacak.

Google Play for Work – İşletmelerin Android for Work üzerinde çalışan tüm kullanıcılarının uygulamalarını güvenli şekilde kurup yönetmesine izin veren Google Play for Work, uygulama dağıtım sürecini kolaylaştıran ve BT’nin kurulu her uygulamayı onaylamasına imkan tanıyacak.

Uygulama Paketi – Her gün gereken işle ilgili görevler için e-posta, kişiler ve takvim gibi uygulamaları içeren ve hem Exchange hem de Notes desteğiyle belge, hesap tablosu ve sunumların düzenlenme yeteneğine sahip bir iş uygulamaları paketi oluşturduk.

Android for Work programı çerçevesinde bize katılan, çoğu Android ekosisteminin bilinen isimlerinde bir dizi partnerimiz oldu.

Partnerlerimizin BT’ye sağladıkları:

Tutarlı yönetim – Kurumsal mobilite yönetimi (EMM) sağlayıcıları yeni ve eski tüm Android cihazlarını tek bir panelden kolayca yönetebilmek için standart yönetim API’leriyle entegre oluyor. Android for Work’ün tüm becerileri yakında aralarına yenileri de eklenecek olan EMM partnerleri tarafından sağlanıyor.

Güvenli iş uygulamaları – Yazılım şirketleri ve geliştiriciler herhangi bir Google Play uygulamasının herhangi bir Android cihaza değişiklik yapmadan güvenle kurulmasına imkan tanıyan tek bir sürümünü oluşturabilirler. Ayrıca BT birimlerinin her uygulama için güvenlik ayarlarına izin veren standart yönetim konfigürasyonları da oluşturulabiliyor.

Yenilikçi cihazlar – Android akıllı telefon ve tablet üreticileri, yeni cihazlar ve müşterilere katma değer sağladıkları için Android for Work programının önemli parçalarından biri konumunda.

Çok geniş bir yelpazede yer alan yönetim, uygulama ve cihaz geliştiriciyle birlikte Android for Work programının kurumlara ve çalışanlara iş yerinde üretkenliği artırmak için ihtiyaç duydukları esnekliği sağlayacağına inanıyoruz."

Şeklinde basın bülteni geldi ama ben Google Türkiye resmi blogunda böyle bir habere henüz rastlamadım. Ayrıca bilgi https://www.android.com/work ve https://www.google.com/work/android/

Yorum Gönder

0 Yorumlar