Windows 11'de Android Uygulamaları (apk) Çalıştırma


Windows 11'de android uygulamalarını çalıştırmanın 2 yolu var. İlk yolu Amazon App Store ile Windows 11'de Android uygulamalarını çalıştırabiliyorsunuz. 

Windows 11’de Android Uygulamalar Çalıştırma Adımları

Şuan Windows Insiders için kullanılabilen Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamaların çalıştırılabilmesi adına uygulama markete giriş yapılarak Amazon App Store uygulamasının yüklenmesi gerekiyor. Microsoft ile Amazon arasında yapılan özel anlaşmalar neticesinde Microsoft, yeni işletim sisteminde Amazon App Store üzerinde yer alan uygulamaları ve oyunları desteklemeye başladı. Bu nedenle Windows 11 işletim sisteminde kurulmak istenen Android uygulama ve oyunlarda mutlaka Amazon App Store üzerinden işlem yapılması gerekiyor. APK dosyalarının kullanılabilmesi adına farklı sistemler mevcut. Bu sistem ve uygulamalara Microsoft Store üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak Microsoft ile Amazon arasındaki özel anlaşmalar neticesinde Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde sorunsuz bir şekilde uygulamaların çalıştırılabilmesi adına Amazon’un mağazasını baz almış durumda. Bu nedenle dışarıdan yükleyeceğiniz APK dosyalarında çeşitli performans sorunları yaşayabilirsiniz. Android uygulama konusunda takip edilmesi gereken adımlar ise şöyle;

  • Microsoft Store Uygulamasını Açarak Arama Bölümüne Amazon App Store Yazın.
  • Ardından karşınıza çıkacak uygulama sayfasındaki yükleme bölümlerini takip ederek Amazon App Store’un Windows 11 işletim sisteminde kurulmasını sağlayın.
  • Uygulama yüklendikten sonra ise kullanıcılar Amazon hesabı oluşturarak uygulamalara ya da oyunlara erişim sağlayabilir. Amazon hesabı ile tanımlanacak olan tüm etkinlikler, böylece Microsoft işletim sisteminden bağımsız bir şekilde kullanıcıların Amazon’un uygulamasına dahil olmasını sağlıyor. Amazon App Store aracılığı ile indirdiğiniz oyun ve uygulamaları sadece al butonlarına dokunarak kolay bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • Diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi Android uygulamaları da başlat menüsünde, Windows arama bölümünde ve masaüstünde görüntülenmeye başlayacak. Böylece normal bir program kurar ve kullanır gibi Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamalarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer bir android uygulama çalıştırma yöntemine de WSATools yöntemi. WSATools yöntemine şuradaki adresten bakabilirsiniz.

Ancak her iki yöntemde desteklenmeyen bilgisayarlara windows 11 yüklediğinizde sorunlar yaşamanıza neden olabiliyor veya yükleme sorunları çıkabiliyor.

Kullanıcılar bu kadar zahmetle uğraşmayıp ve alışkanlıklar gereği bildikleri eski kullandığı yöntemleri kullanmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Yorum Gönder

2 Yorumlar