Robot iş arkadaşları (Co-Bot) geliyor

İş dünyasına Co-Bot (robot çalışma arkadaşı) kavramı geliyor
Şirketlere ve kamu kuruluşlarına yaşam kalitesi hizmetleri sunan Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi, Dünya çapında 80 ülkede hizmet veren Sodexo’nun yaptığı “2017 Workplace Trends Report”un sonuçlarını açıkladı. Rapora göre iş dünyasının “co-bot” yani robot çalışma arkadaşı kavramına hazırlanması gerekiyor.

Tüm dünyanın tartıştığı robot teknolojisine önemli bir yer ayrılan rapora göre iş dünyasını yeni çalışma arkadaşları bekliyor. Tüm dünyada çalışanların yeni ‘co-bot’ yani robot iş arkadaşlarıyla tanışması ve işlerini nasıl paylaşacaklarını öğrenmesi gerekeceğine dikkat çekilen raporda; yapay zekanın yön verdiği dördüncü sanayi devriminin, robotların yakın gelecekte yaşama ve çalışma biçimini de tartışma konusunu haline getirdiğine değinildi.

Robot teknolojisi insanlığa fayda sağlamalı
Sodexo yöneticileri ve bağımsız uzmanların görüşlerine yer verilen raporda Sodexo CEO'su ve İcra Kurulu Direktörü ve Başkanı Michel Landel robot teknolojilerinin insanı değerleri unutturmaması gerektiğini söyleyerek, “İlerlemenin gayesi insan olabilmenin özünü korumak ve insanlığa daha fazla fayda sağlamak olmalıdır. Yeni teknolojiler, birbirimizi korumak için yeni fırsatlar olmalıdır. İnsanı bir kenara itmekten ziyade kaynaşmayı sağlayan motorlar gibi olmalıdır. İnsan için olan bu tür ilerlemeler temel prensiplere saygıyı oluşturur" dedi.

Robotlar insan dokunuşunun yerini tutamaz
Teknoloji ile insan faktörünü yitirmek istemediklerini anlatan Sodexo Araştırma ve Geliştirme Küresel Kıdemli Başkan Yardımcısı Laurent Cousin “Çünkü hayatın kalitesini insan sağlıyor. Robotlar hizmetin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olabilir, ancak müşteriler için fark yaratan ‘insan dokunuşuna’ sahip olamaz" dedi. Co-bot'lara doğru giden yolda şirketlerin, robotların insanlarla nasıl işbirliği yapabileceğiyle ilgili deneyler yaptığına dikkat çeken Cousin. “Örneğin, Almanya'daki bir Ford fabrikasında montaj hattında insanlarla birlikte çalışan co-bot'lar var. Teknoloji, işlerin tamamını üstlenmek yerine, insan yeteneklerini tamamlayabilir ve arttırabilir. Bu da heyecan verici yeni iş ve çalışma yolları için farklı fırsatlar sunacak” diye konuştu.

2030 yılında robotların hayatı nasıl kolaylaştırdığı anlaşılacak
Gelecek 8 yıl içerisinde robotlar sayesinde iki milyon yeni iş alanın oluşabileceğini kaydeden IFR Genel Sekreteri Gudrun Litzenberger ise “Bugün birçok kişi robotlar konusunda endişeli, ancak 2030 yılında insanlar, robotları ve robotların hayatı nasıl kolaylaştırdığını bununla birlikte verimliliği nasıl arttırdığını daha iyi anlayacak. 2030'a kadar, robotlarla her yerde karşılaşacağız ve robotlar bizim için sıradan olacak" dedi.

İş dünyasına Co-Bot (robot çalışma arkadaşı) kavramı geliyor

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Bu konuda şöyle bir yorum yapacağım. Bizim çalışma alanımız birinci derece makine ve pc ile. Yöneticilerimiz makineyi önemsiyor, makinenin çalışabilmesi için uygun şartlar oluşturuyor. Başka bir şey demiyorum.

    YanıtlaSil